به پورتال اداره کل دامپزشکی استان گلستان خوش آمدید
 


چاپ
ارسال به دوست

بیش از یک میلیون 500 هزار راس دام سبک در گلستان بر علیه تب برفکی واکسینه شدند

مدیر کل دامپزشکی استان گلستان : در این طرح جمعیت دام سبک استان بر علیه بیماری تب برفکی به صورت رایگان واکسینه شده اند .

دکتر غلامرضا محرابی اظهار کرد: تب برفکی یک بیماری ویروسی با واگیری بسیار بالا و خسارات اقتصادی فراوان است و راه پیشگیری از ابتلاء به آن رعایت ضوابط بهداشتی، قرنطینه‌ای و واکسیناسیون دامها است.
وی افزود: در این طرح که شامل مایه کوبی جمعیت دام‌های سبک بودند ، بیش از یک میلیون و 500 هزار  راس دام بومی استان بر علیه  بیماری واگیر تب برفکی واکسینه شدند و هم اکنون واکسیناسیون دامهای عشایری خارج استان نیز در حال اجرا می باشد . 

محرابی تصریح کرد: این طرح برای دامداران بصورت کاملا رایگان بوده و هیچ گونه وجهی از آن‌ها دریافت نشده است و این عملیات با مشارکت و همکاری بخش دولتی و خصوصی دامپزشکی به اجرا درآمد.
مدیر کل دامپزشکی استان گلستان در خصوص بیماری تب برفکی گفت: این بیماری یک بیماری ویروسی واگیر دامی در نشخوار کنندگان همچون گاو، گوسفند و بز است که در زمان بروز و شیوع بیماری موجب تلفات سنگین در گوساله‌ها، بره و بزغاله‌ها، کاهش وزن، کاهش تولید شیر و در نهایت خسارت سنگین در صنعت دامداری‌ها می‌شود.
وی اجرای اصول امنیت زیستی در جهت عدم ورود دام‌های بیمار را مهم‌ترین اصل در پیشگیری از این بیماری دانست و به دامداران و چوپانان توصیه کرد، در هنگام جابجایی دام نسبت به اخذ مجوزهای لازم از دامپزشکی استان اقدام کنند.

  • کد خبر: ٥٢٦٩/
  • ١٤:٠٤ - 1397/11/03/
  • تعداد بازدید: 110

خروج