به پورتال اداره کل دامپزشکی استان گلستان خوش آمدید
 


چاپ
ارسال به دوست

واکسیناسیون ۲۰ هزار راس گاو علیه تب برفکی در گنبدکاووس آغاز شد

رئیس اداره دامپزشکی گنبدکاووس از آغاز مرحله نخست طرح واکسیناسیون (مایه کوبی) علیه بیماری تب برفکی تعداد ۲۰ هزار راس گاو در مناطق روستایی این شهرستان به صورت رایگان خبر داد.

دکتر نادر گوگلانی اظهار داشت: در این طرح که به مدت یک ماه ادامه دارد، چهار تیم دامپزشکی این اداره با حضور در روستاها اقدام به واکسیناسیون گاوها علیه بیماری تب برفکی می کنند.

وی با بیان اینکه مرحله دوم و سوم این طرح نیز در پاییز و زمستان انجام می شود، افزود: با اقدامات پیشگیرانه که توسط دامداران و کارشناسان دامپزشکی انجام می شود، تاکنون هیچ موردی از بیماری تب برفکی در دام های منطقه مشاهده نشده است.

دکتر گوگلانی در خصوص بیماری تب برفکی و روش های انتقال ویروس آن یادآور شد: ویروس این بیماری در شرایط هوای سرد و رطوبتی از دام های مبتلا به دیگر دام ها منتقل می شود.
وی تصریح کرد: این بیماری در ناحیه دهان دام های مبتلا، برفک هایی ایجاد می کند که در دام های بالغ سبب کاهش شدید وزن و تولید شیر و در دام های نابالغ مثل گوساله ها، سبب مرگ دام می شود.

بیماری تب برفکی یکی از مسری ترین و مهم ترین بیماری های دام های زوج سم اهلی است که با ایجاد تاول و زخم در دهان، سم، پستان و پوزه و گاهی در اطراف پایه شاخ همراه است.

این بیماری در قلب نوزاد دام ها یعنی گوساله ها، بره ها و بزغاله ها ممکن است ایجاد مرگ بافتی نماید و باعث تلفات آنها بویژه در فصل زایش شود.

شهرستان مرزی گنبدکاووس با ۳۵۰ هزار نفر جمعیت درشرق استان گلستان، حدود ۶۰ هزار راس دام سنگین (گاو و گوساله) دارد

  • کد خبر: ١٣٣٩٣٧/
  • ٠٧:٠٥ - 1398/04/10/
  • تعداد بازدید: 114

خروج