• 1402/08/17 - 08:36
  • تعداد بازدید : 694
  • زمان مطالعه : 2 دقیقه

جلسه پیشگیری و کنترل بیماری آنفلوآنزای فوق حاد پرندگان در اداره کل دامپزشکی استان گلستان

دکتر محسن عبدالوند معاون سلامت دامپزشکی استان گفت: مدیران واحدهای پرورش طیور استان رعایت صد در صدی موارد بهداشتی و ضوابط دامپزشکی در خصوص بیماریهای فصل سرما بویژه بیماری آنفلوانزای فوق حاد پرندگان را جدی بگیرند.

به گزارش روابط عمومی اداره کل دامپزشکی استان جلسه پیشگیری و کنترل بیماری آنفلوانزای فوق حاد پرندگان با حضور مدیران و مسئولین فنی بهداشتی زنجیره های تولید گوشت مرغ، مزارع مرغ مادر و تخمگذار، تشکلهای مربوطه و متخصصین و مشاورین دامپزشکی در محل سالن جلسات اداره کل دامپزشکی استان برگزار گردید.���� در این جلسه دکتر عبدالوند معاون سلامت دامپزشکی استان ضمن خوش آمدگویی به هر یک از اعضای حاضر، گفت: با توجه به صنعت عظیم پرورش طیور در استان بواسطه تعدد فارمهای پرورشی مرغ مادر، تخمگذار و نیمچه گوشتی و نقش پر رنگ استان گلستان در تامین گوشت مرغ کشور و سایر محصولات طیور، رعایت دقیق الزامات بهداشتی قرنطینه ای دامپزشکی امری ضروری و اجتناب ناپذیر می باشد.
 دکتر عبدالوند گفت: استان گلستان بواسطه داشتن اقلیم جغرافیایی ویژه به لحاظ دریای خزر، خلیج گرگان، تالابهای بین المللی و ملی، سدها و آببندانهای متعدد در نقاط مختلف استان، هر ساله با آغاز پاییز و موج سرما، پذیرای حضور و ماندگاری چندین ماهه هزاران پرنده مهاجر از اقصی نقاط دنیا بوده که برخی نیز پس از ماندگاری کوتاه به سایر نقاط ایران مهاجرت می نمایند. از اینرو رعایت و اجرای کلیه ضوابط و دستورالعملهای دامپزشکی الزامی و ضروری می باشد.
 وی بر ضرورت تزریق واکسن آنفلوانزای فوق حاد پرندگان بر اساس پروتکل سازمان دامپزشکی کشور، ارسال گزارشات روزانه از وضعیت فارم توسط مسئولین فنی بهداشتی فارمها به دامپزشکی شهرستان و استان، رعایت سخت گیرانه موارد بیوسکیوریتی در فارم و همکاری بیش از پیش کلیه واحدها در راستای اجرای برنامه ملی پیشگیری و کنترل بیماری آنفلوانزای فوق حاد پرندگان تاکید کرد.
همچنین: با توجه به هشدارهای سازمان جهانی بهداشت دام مبنی بر رخداد بیماری آنفلوانزای فوق حاد در بسیاری از کشورهای دنیا و از طرفی نیز مشترک بودن آن با انسان و سایر پستانداران و گزارشاتی دال بر این موضوع، هرگونه عادی پنداری در این خصوص را یادآور و خواستار آموزش و اطلاع رسانی کامل به کلیه پرسنل فارم از سوی مدیران واحدهای پرورشی بوده و در این زمینه تاکید ویژه نمودند.

 در ادامه سرکار خانم دکتر کرمی رییس اداره بهداشت و مدیریت بیماریهای طیوردامپزشکی استان با ارایه پاورپوینت مربوطه، آخرین وضعیت بیماری در جهان و کشور را یادآور، ضمن بازگو نمودن کلیه الزامات مربوط به پیشگیری و کنترل بیماری آنفلوانزای فوق حاد پرندگان و مجموعه اقدامات انجام شده از سوی دامپزشکی استان، بر ضرورت همکاری صاحبان فارم در اجرای ضوابط دامپزشکی تاکید نمودند.
 لازم به یادآوری است بیماری آنفلوآنزای فوق حاد پرندگان از جمله بیماری‌های واگیردار و مشترک بین انسان و طیور است که شیوع احتمالی این بیماری با شروع ناگهانی تلفات، انتشار وسیع در گله پرندگان، کاهش شدید مصرف دان، علایم تنفسی پرنده‌ها همراه‌ می باشد. افت ناگهانی و شدید تولید تخم‌مرغ، سیاه شدن و خونریزی تاج، ریش و ساق پا، علایم عصبی شامل لرزش سر و گردن و پیچ گردن در طیور از جمله تظاهرات بالینی آنفلوآنزای فوق حاد پرندگان‌ است

  • گروه خبری : گروه های مطالب,اخبار اصلی,همایش,اخبار شهرستان ها,اخبار شهرستان گرگان,اخبار شهرستان گنبد کاووس,اخبار شهرستان ترکمن,اخبار شهرستان بندرگز,اخبار شهرستان کردکوی,اخبار شهرستان آق قلا,اخبار شهرستان علی آباد کتول,اخبار شهرستان رامیان,اخبار شهرستان آزادشهر,اخبار شهرستان گمیشان,اخبار شهرستان کلاله,اخبار شهرستان گالیکش,اخبار شهرستان مینودشت,اخبار شهرستان مراوه تپه,اخبار اسلایدر
  • کد خبر : 310292
کلمات کلیدی
adminadmin روابط عمومی

adminadmin روابط عمومی

تصاویر

نظرات

0 نظر برای این مطلب وجود دارد

نظر دهید

لینک کوتاه