• 1399/10/22 - 11:46
  • تعداد بازدید : 976
  • زمان مطالعه : 1 دقیقه

اطلاعیه دامپزشکی استان در خصوص واکسیناسیون بیماری لمپی اسکین

با توجه به احتمال بروز بیماری لمپی‌اسکین در کشور و همچنین  در استان،  دامداران عزیز توجه داشته باشند با توجه به وجود واکسن لمپی‌اسکین بهادار وارداتی، ضروری است دامداران هر چه سریعتر نسبت به انجام عملیات واکسیناسیون اقدام کنند.

ضمناً رعایت مواردی مانند عدم حمل و نقل دام از استان‌های آلوده ،جلوگیری از تردد غیر ضروری به محوطه دامداری و اجرای برنامه قرنطینه و اجرای مرتب سمپاشی اماکن دامی و مبارزه با حشرات تاکید می‌شود.

همچنین استفاده از مواد ضدعفونی مناسب در درب ورودی دامداری و همکاری با گروه‌های دامپزشکی در امر واکسیناسیون، پایش و مراقبت بیماری نیز ضروری است.

این بیماری عفونی، عموماً با ضایعات پوستی در گاو‌ها همراست و عمدتاً به وسیله حشرات گزنده منتقل می‌شود و منجر به تلفات گلّه، لاغری مفرط (به دلیل عدم تمایل به غذا خوردن)، کاهش شیر، کاهش و یا از بین رفتن باروری در گاو‌های نر و ماده، سقط جنین و صدمات دائمی به پوست می‌شود.

 خواهشمند است دامداران عزیز در صورت مشاهده موارد مشکوک ، در اولین فرصت به اداره دامپزشکی شهرستان اطلاع دهند.

  • گروه خبری : اخبار اصلی,اخبار شهرستان ها,اخبار شهرستان گرگان,اخبار شهرستان گنبد کاووس,اخبار شهرستان ترکمن,اخبار شهرستان بندرگز,اخبار شهرستان کردکوی,اخبار شهرستان آق قلا,اخبار شهرستان علی آباد کتول,اخبار شهرستان رامیان,اخبار شهرستان آزادشهر,اخبار شهرستان گمیشان,اخبار شهرستان کلاله,اخبار شهرستان گالیکش,اخبار شهرستان مینودشت,اخبار شهرستان مراوه تپه,اخبار اسلایدر
  • کد خبر : 259032
لینک کوتاه