• 1399/12/11 - 07:05
  • تعداد بازدید : 54
  • زمان مطالعه : 1 دقیقه

کاهش 83 درصدی شناسایی دام راکتور سلی در استان

رئیس اداره مبارزه با بیماریهای دامی دامپزشکی استان:علی رغم افزایش 20 درصدی حجم عملیات تست سل در سال جاری، موارد شناسایی دام راکتور سلی 83 درصد کاهش داشته است

دکتر حمیدرضا حنفی رئیس اداره بهداشت و مدیریت بیماری های دامی استان در حاشیه دوره آموزش عملی بیماری سل در یکی از واحدهای دامداری استان اعلام کرد : در 11 ماه سال جاری تعداد 27 هزار و 952 نوبت سر دام در سطح دامداری‌های استان  تحت عملیات تست سل و بروسلوز توسط اکیپهای بیماری یاب دامپزشکی قرار گرفته اند. وی افزود: از این تعداد، ۱۷ هزار و 494 رأس گاو و گوساله مورد تست توبرکولیناسیون برای شناسایی بیماری سل و خونگیری از تعداد 10 هزار و 458 رأس گاو و گوساله برای بررسی بیماری بروسلوز یا تب مالت انجام گرفته است . رئیس اداره بهداشت و مدیریت بیماری های دامی استان گفت: میزان موارد عملیات تست سل در سال جاری 23 درصد و میزان موارد عملیات تست بروسلوز در مقایسه با مدت مشابه سال قبل 20 درصد رشد داشته است.

حنفی افزود : در بازه زمانی فوق در سال جاری 14 مورد دام راکتور سلی و 12 مورد دام راکتور بروسلوزی در سطح استان شناسایی شدند که از گله ها حذف شدند که این تعداد درخصوص بیماری سل 83 درصد و بیماری بروسلوز 56 درصد نسبت به مدت مشابه در سال 98 کاهش یافته است.

 رئیس اداره بهداشت و مدیریت بیماری های دامی استان همچنین در تبیین اهمیت بیماری‌های سل و بروسلوز گفت: شناسایی و مبارزه با بیماری‌های مشترک بین انسان و دام، از مهم‌ترین اهداف سازمان دامپزشکی کشور است که سل و بروسلوز از جمله مهمترین این بیماری‌ها هستند که می‌توانند از طریق مصرف فرآورده‌های لبنی غیر پاستوریزه و آلوده، مصرف کنندگان را درگیر نموده و موجب آلودگی جمعیت دامی و گله‌های مولد شوند.

وی در خصوص روش‌های پیشگیری از این بیماری‌ها گفت: با رعایت ضوابط بهداشتی و قرنطینه‌ای از قبیل واکسیناسیون، شناسایی کانون‌های آلودگی و حذف دام‌های آلوده، رعایت اصول امنیت زیستی، پاکسازی و ضدعفونی محیط و محدود کردن نقل و انتقال دام و کنترل جوندگان می‌توان با این بیماری‌ها مبارزه کرد.

 

 

  • گروه خبری : اخبار اصلی,اخبار اسلایدر
  • کد خبر : 271981
کلمات کلیدی
adminadmin سید مصطفی صداقت

adminadmin سید مصطفی صداقت

نظرات

0 نظر برای این مطلب وجود دارد

نظر دهید