• 1400/03/11 - 13:33
  • تعداد بازدید : 75
  • زمان مطالعه : کمتر از یک دقیقه

نوغانداریهای گلستان عاری از بیماری پبرین

رئیس اداره بهداشت و مبارزه با بیماریهای طیور،زنبور عسل و کرم ابریشم دامپزشکی استان گلستان گفت: با شروع فصل پرورش کرم ابریشم کارشناسان دامپزشکی بر نوغانداری های سطح شهرستانهای مینودشت، کلاله ، گالیکش و گنبد کاووس نظارتهای مستمری دارند که خوشبختانه تا کنون موردی از بیماری پبرین مشاهده نشده است.

دکتر پری کرمی با اشاره به اینکه  بیماری پبرین یکی از مهم‌ترین و خطرناک‌ترین بیماری‌های کرم ابریشم است اذعان داشت:این بیماری ازجمله بیماری‌هایی است که بروز آن موجب زیان بسیار شده و لطمهٔ اقتصادی جبران‌ناپذیری را به تولید کننده وارد می‌کند. و علت بروز این بیماری تک‌یاخته   است.

وی افزود: مهم‌ترین و تعیین‌کننده ‌ترین راه، پیشگیری از ورود آلودگی در نوغانداریها ، ضدعفونی مناسب محل پرورش کرم ابریشم است ، همچنین باید دقت کرد کرم ابریشم در معرض حالت‌های استرس‌زا مانند حرارت نامطلوب و رطوبت نامناسب، تهویه بد، تغذیه ناکافی و نامناسب که می‌تواند به‌راحتی باعث بیماری شود، قرار نگیرد.

از آنجاکه بیماری‌های کرم ابریشم، ضرر مالی قابل‌توجهی به واحدهای پرورش کرم ابریشم وارد می‌کنند، بنابراین پایش مستمر از واحدها تاثیر بسزایی در پیشگیری وکنترل بیماری خواهد داشت

 

  • گروه خبری : اخبار اصلی,اخبار اسلایدر
  • کد خبر : 274412
کلمات کلیدی
adminadmin سید مصطفی صداقت

adminadmin سید مصطفی صداقت

نظرات

0 نظر برای این مطلب وجود دارد

نظر دهید