• 1401/01/18 - 09:27
  • تعداد بازدید : 40
  • زمان مطالعه : 1 دقیقه

دام‌های سنگین گلستان بر علیه بیماری لمپی اسکین واکسینه می شوند

دکتر حمیدرضا حنفی ریس اداره بهداشت و مدیریت بیماریهای دامی دامپزشکی استان در بازدید از یکی از واحدهای دامی روستایی از آغاز عملیات واکسیناسیون رایگان جمعیت گاو و گوساله بر علیه بیماری لمپی اسکین خبر داد.

وی  گفت: این طرح با همکاری بخش خصوصی ، از 6 فرودین ماه سالجاری شروع شده و پیش‌بینی می‌شود در این طرح،یک میلیون و 250 هزار راس دام سنگین علیه بیماری لمپی اسکین در سطح استان  بصورت رایگان واکسینه شوند.

 حنفی افزود: مهمترین و ارزانترین راه پیشگیری از این بیماری واگیر دامی ، واکسیناسیون و رعایت دقیق اصول بهداشتی و قرنطینه ای در واحدهای دامداری بوده و دامداران محترم می بایست برای حفظ سرمایه دامی خود همکاری لازم را با اکیپ های مایه کوب به عمل آورند و تمام دامهای خود را بر علیه این بیماری در اسرع وقت واکسینه نمایند لذا از همه‌ دامداران استان برای پیشگیری از رخداد بیماری درخواست همکاری داریم.

وی عامل این بیماری را نوعی ویروس و عامل انتشار این بیماری را پشه‌ها و حشرات عنوان کرد و اضافه کرد: این بیماری ویروسی مختص گاو و گوساله است و با علایم تب، تاول های پوستی، کم اشتهایی، ورم دست و پا و لنگش در دامها بروز کرده و از جمله عوارض آن کاهش تولید شیر، سقط جنین، ناباروری، آسیب های پوستی و میزان واگیری بالا و  تلفات می باشد.

 رئیس اداره بهداشت و مدیریت بیماریهای دامی استان ، سم‌پاشی و ضدعفونی جایگاه‌های دامی را در کنار واکسیناسیون به موقع، بهترین راهکار مقابله با شیوع این بیماری برشمرد

 

 

  • گروه خبری : اخبار اصلی,اخبار اسلایدر
  • کد خبر : 283746
کلمات کلیدی
adminadmin سید مصطفی صداقت

adminadmin سید مصطفی صداقت

نظرات

0 نظر برای این مطلب وجود دارد

نظر دهید

لینک کوتاه