• 1401/02/24 - 08:39
  • تعداد بازدید : 10
  • زمان مطالعه : 2 دقیقه

تاکنون موردی از ابتلا به کریمه کنگو در گلستان مشاهده نشده است

معاون سلامت اداره کل دامپزشکی گلستان گفت: تاکنون موردی از ابتلا به تب کریمه کنگو در استان مشاهده نشده است.

 

 به گزارش روابط عمومی دامپزشکی گلستان محسن عبدالوند معاون سلامت اداره کل دامپزشکی گلستان گفت: تاکنون موردی از ابتلا به این بیماری در استان گلستان مشاهده نشده است.
 وی همچنین از اقدامات اداره کل دامپزشکی گلستان در راستای پیشگیری از بیماری تب کریمه کنگو گفت: نظارت‌های بهداشتی در کشتارگاه‌های دام استان که شامل معاینه بالینی پیش از کشتار دام، نظارت صحیح بر مراحل نگهداری لاشه‌ها در پیش سردکن، نظارت بر خودرو‌های حمل لاشه‌ها و انتقال به مراکز عرضه است، تشدید پیدا کرده است .

عبدالوند افزود : نظارت‌های بهداشتی در مبادی ورودی استان و پست‌های قرنطینه برای جلوگیری از ورود دام‌های فاقد مجوز شدت بیشتری پیدا کرده است.

او گفت: نظارت‌های بهداشتی در میادین دام استان مثل کنترل دام‌های دارای شناسنامه، سمپاشی میادین دام و خودرو‌های حمل دام زنده مکرر انجام می‌شود.

عبدالوند همچنین افزود :  نظارت‌های بهداشتی بر اماکن عرضه فرآورده‌های خام دامی و شناسایی دام با احتمال کشتار غیر مجاز و برخورد با متخلفین با شدت بیشتری در حال انجام است.

او می‌گوید: با افراد و قصابان دارای ذبح غیر مجاز و خارج از کشتارگاه برخورد قاطعانه‌ای می‌شود.
عبدالوند در ادامه گفت :  آموزش و ترویج عمومی به ویژه در گروه‌های در معرض خطر نظیر دامدارن، کارکنان کشتارگاه ها، سلاخان، قصابان، کشاورزان و به خصوص روستائیان و عشایر در راستای آشنایی با بیماری و پیشگیری از رفتاره‌های مخاطره آمیز از دیگر برنامه‌های اداره کل دامپزشکی است.
اومی گوید: خرید و تهیه سم برای سمپاشی رایگان اماکن دامی و دامداری‌های استان انجام شده است و با دهیاری ها، شورا‌های اسلامی روستا‌ها و شرکت‌های تعاونی دامداران برای انجام امور سم پاشی رایگان در روستا‌ها و واحد‌های دامی استان هماهنگی‌های لازم انجام شده است .

 

عبدالوند در پایان از همه همشهریان خواست که گوشت قرمز مورد نیاز خود را از مراکز عرضه مجاز و تحت نظارت دامپزشکی که به مهر و لیبل این سازمان ممهور شده باشد تهیه نمایند.

تب کریمه کنگو یک بیماری مشترک بین دام و انسان است که از طریق گزش کنه، تماس مستقیم با خون یا لاشه حیوان آلوده به انسان سالم منتقل می‌شود.

در استان گلستان ۳۶۰ هزار راس دام سنگین و حدود ۲میلیون راس دام سبک وجود دارد.

  • گروه خبری : اخبار اصلی,اخبار اسلایدر
  • کد خبر : 286022
کلمات کلیدی
adminadmin سید مصطفی صداقت

adminadmin سید مصطفی صداقت

نظرات

0 نظر برای این مطلب وجود دارد

نظر دهید

لینک کوتاه