• 1400/06/22 - 07:56
  • تعداد بازدید : 22
  • زمان مطالعه : 1 دقیقه

آغاز مایه کوبی رایگان دام های سبک مناطق مرزی استان گلستان

معاونت سلامت دامپزشکی استان ، از آغاز عملیات مایه کوبی رایگان دام های سبک در نواحی پرخطر و مرزی استان گلستان علیه بیماری تب برفکی از 15 شهریور ماه خبر داد

دکتر محسن عبدالوند گفت : در این طرح با توجه به عدم کنترل برخی بیماریها در کشور ترکمنستان و به منظور حفظ سرمایه های دامی مناطق مرزی و پر خطر استان و مدیریت احتمالی بیماری در سطح واحدهای اپیدمیولوژیک و نیز بالابردن سطح ایمنی دامها ، عملیات مایه کوبی هدفمند علیه بیماری تب برفکی انجام می گیرد.

معاونت سلامت دامپزشکی استان افزود : با وجود کمبود منابع مالی و اعتباری  این اداره کل ، با برنامه ریزی های انجام گرفته و با استفاده از اعتبارات داخلی ، طرح مذکور به صورت کاملاً رایگان توسط اکیپ های دولتی انجام می گیرد و دامداران مناطق پرخطر و مرزی هیچ هزینه ای برای مایه کوبی پرداخت نخواهند کرد .

عبدالوند یاد آورشد : تب برفکی از جمله شایع ترین بیماری ویروسی بین جمعیت دامی است که می تواند با کاهش تولید ، کاهش وزن و تلفات گسترده آسیب های زیادی به صنعت دامپروری وارد کند .

معاون سلامت دامپزشکی استان در پایان اظهار داشت : در خصوص واکسیناسیون دام سنگین و سبک سایر واحدها ضروری است که صاحبان این دامها برای پیشگیری از رخداد بیماری ، با همکاری مراکز مایه کوبی بخش خصوصی نسبت به واکسیناسیون دام های خود اقدام کنند .علاوه بر واکسیناسیون ، رعایت شرایط بهداشتی قرنطینه ایی از قبیل بهسازی جایگاه نگهداری دام ، ضدعفونی جایگاه ، جلوگیری از تردد افراد متفرقه به محل دامداری ، استفاده از ماشین آلات و وسایل اختصاصی در  واحد و کنترل حمل و نقل دام ها ، نقش موثری در جلوگیری از رخداد بیماری ها ی دامی دارد .

معاونت سلامت دامپزشکی استان از دامداران خواست ضمن همکاری لازم با اکیپهای واکسیناسیون ، گزارشات خود را با تلفن 1512 دامپزشکی استان اطلاع رسانی نمایند .

 

  • گروه خبری : اخبار اصلی,اخبار اسلایدر
  • کد خبر : 276878
کلمات کلیدی
adminadmin سید مصطفی صداقت

adminadmin سید مصطفی صداقت

نظرات

0 نظر برای این مطلب وجود دارد

نظر دهید

لینک کوتاه