• 1400/01/08 - 09:22
  • تعداد بازدید : 38
  • زمان مطالعه : 1 دقیقه

آغاز طرح رایگان واکسیناسیون بر علیه بیماری شاربن در جمعیت دام سبک و سنگین استان گلستان

رئیس اداره بهداشت و مدیریت بیماریهای دامی اداره کل دامپزشکی استان گلستان در جلسه برنامه ریزی و پیش بینی سال 1400عملیات کنترل و پیشگیری بیماریهای دامی در اداره کل دامپزشکی استان از آغاز اجرای عملیات رایگان مایه‌کوبی بر علیه بیماری‌ شاربن در جمعیت دامی استان خبرداد.

به گزارش روابط عمومی اداره کل دامپزشکی استان گلستان  ، دکتر حمیدرضاحنفی با اشاره به اینکه عملیات واکسیناسیون دامی علیه بیماری شاربن از تاریخ 7/1/1400 آغاز و به مدت 60 روزکاری ادامه دارد گفت: طرح مذکور با توجه به فرا رسیدن زمان مناسب برای تزریق واکسن شاربن در استان ، توسط اکیپهای دامپزشکی دولتی و خصوصی با رعایت پروتکلهای بهداشتی صورت خواهد گرفت که لازم است دامداران با اکیپ های دامپزشکی همکاری نمایند.  

وی افزود: پیش بینی می شود با اجرای طرح پیشگیرانه واکسیناسیون علیه بیماری'  شاربن ' در سال جاری بیش از یک میلیون و پانصد هزار راس دام سبک و سنگین تحت پوشش قرار گیرند.

رئیس  اداره بهداشت و مدیریت بیماریهای دامی اداره کل دامپزشکی استان  در خصوص بیماری ' شاربن'  گفت: این بیماری یکی از بیماری های مشترک بین انسان و دام است که همه دام های علفخوار و گوشتخوار را می تواند درگیر کند و این بیماری زیان های اقتصادی قابل ملاحظه ای به دامداران وارد می کند و جزو بیماری مشترک بین انسان و دام است  . وی در ادامه به اهمیت این بیماری اشاره کرد و افزود : بیماری شاربن با نامهای متفاوتی از جمله بیماری سیاه زخم ، تب طحال شناخته می شود که یکی از مهمترین بیماریهای مشترک بین انسان و حیوانات است که توسط باکتری باسیلوس آنتراسیس ( Bacillus anthracis ) ایجاد می شود  و با علائمی همچون  خروج خون تیره از دهان ، سوراخ های بینی و مقعد بروز می کند  و بدن حالت نفخ کرده دارد خون تیره و غلیظ است و لخته نخواهد شد.

وی با بیان اینکه هم اکنون واکسیناسیون دام های سبک و سنگین و علیه بیماری ' شاربن  ' در همه شهرستان های استان آغاز شده است، خاطرنشان کرد: پیشگیری از این بیماری  در بین دام ها مستلزم همکاری بیشتر دامداران در مناطق شهری و روستایی است.

حنفی در پایان یادآور شد: واکسیناسیون یکی از مهمترین اقدامات اجرایی برای تامین امنیت بهداشتی دام است و از دامداران خواست با وجود شرایط بیماری کرونا و محدودیت‌های موجود در استان ، با اکیپ‌های اعزامی دامپزشکی نهایت همکاری را بعمل آورند

  • گروه خبری : اخبار اصلی,اخبار اسلایدر
  • کد خبر : 272656
کلمات کلیدی
adminadmin سید مصطفی صداقت

adminadmin سید مصطفی صداقت

نظرات

0 نظر برای این مطلب وجود دارد

نظر دهید